داستان قوطی خالی صابون و راه‌حل ساده!

گاهی مشکلاتی در زندگی یا کار برای ما پیش می‌آید و ما به دنبال راه‌حل‌های بزرگ و پیچیده می‌گردیم تا مشکل را حل کنیم، اما در خیلی از موارد راه‌حل بسیار ساده است. این داستان آموزنده درباره‌ی یکی از این راه‌حل‌های ساده است.

 
در یک شرکت بزرگ ژاپنی که تولیدکننده‌ی لوازم بهداشتی و شوینده بود، شکایتی از طرف یکی از مشتریان مطرح شد. او از این موضوع شکایت کرده بود که پس از خرید یک بسته صابون، قوطی آن خالی بوده است!

مدیریت کارخانه سریعاً دستور پیگیری را داد تا مشکل را بررسی و حل کنند. تیمی از مهندسین حرفه‌ای تشکیل شد تا خط بسته‌بندی را اصلاح کنند. آن‌ها برای جلوگیری از تکرار این مشکل به راه‌حل‌های مختلف فکر کردند و سرانجام راه‌حل نهایی خود را پیشنهاد دادند: «مانیتورینگ (نظارت) خط بسته‌بندی با اشعه‌ی ایکس»

شرکت بلافاصله اقدام کرد و سیستم موردنظر را با قیمت بالایی خریداری نمود. با تلاش شبانه‌روزی تیم مهندسین دستگاه تولید اشعه‌ی ایکس و مانیتورهایی با رزولوشن بالا نصب شد و خط بسته‌بندی تجهیز گردید. سپس دو نفر اپراتور را نیز برای کنترل دائمی پشت آن دستگاه‌ها قرار دادند تا از عبور احتمالی قوطی‌های خالی جلوگیری نمایند.

 
هم‌زمان با این مسئله، مشکل مشابهی نیز در یکی از کارخانه‌های کوچک تولیدی پیش آمده بود. آن شرکت امکان خرید چنین دستگاه گرانی نداشت. در آنجا یک کارگر معمولی و غیرمتخصص فکری کرد و راه‌حل مشکل را بسیار ساده مطرح کرد: «قرار دادن یک دستگاه پنکه در مسیر خط بسته‌بندی تا اگر قوطی صابون خالی بود، باد پنکه آن را ببرد و به زمین بیندازد!»


نتیجه:
گاهی اوقات بهترین راه‌حل برای مشکلات می‌تواند بسیار ساده‌تر از آن باشد که فکرش را می‌کنید. کافی است کمی بهتر فکر کنید و مسئله را ساده‌تر و از زاویه‌ی دیگری ببینید.

 
منبع: موفق‌یار

کانال تلگرام موفق‌یار