دو ترس بزرگ بر سر راه موفقیت

ترس‌های زیادی در بیشتر انسان‌ها وجود دارد که از میان آن‌ها دو ترس تقریباً در بین تمام انسان‌ها مشترک است و مانع بزرگی بر سر راه موفقیت است. تا زمانی که نتوانید از این ترس‌ها عبور کنید، قادر به کسب موفقیت نخواهید بود.

 

ماهیت ترس

«ترس» یک مانع بزرگ برای رسیدن به موفقیت و دستیابی به اهداف موردنظر است. ترس بیش از آنکه به عوامل خارجی بستگی داشته باشد، به نگرش و تفکر خود شخص ارتباط دارد و بسیاری از ترس‌ها در واقعیت اتفاق نمی‌افتند. درواقع ترس را می‌توان یک عامل ذهنی و روانی محسوب کرد، نه یک عامل فیزیکی و خارجی!

هیچ انسانی وجود ندارد که از هیچ‌چیزی نترسد. انسان‌های موفق و ثروتمند مثل افراد دیگر ترس‌هایی دارند، اما تفاوت در اینجاست که آن‌ها اجازه نمی‌دهند تا این ترس آن‌ها را متوقف کند. شروع کسب‌وکار، سرمایه‌گذاری، اهداف بزرگ، پیشرفت سریع و … همگی ترس دارند و در مورد هیچ کاری نمی‌توان صد درصد مطمئن بود، اما بااین‌وجود باید بر ترس‌های خود غلبه کنیم و دست به عمل بزنیم.

 

۱. ترس از شکست

«ترس از شکست» بزرگ‌ترین ترس انسان‌ها است که انسان را کاملاً فلج می‌کند و مانع حرکت او می‌شود. این جمله را به خاطر بسپارید: «ترس از شکست، بدتر از خود شکست است.» تعداد شکست‌های افراد موفق بسیار بیشتر از تعداد موفقیت‌هایشان است. این نوع ترس باعث می‌شود که قبل از شروع هر کاری شکست بخورید!

هر فردی با ایمان به خدا، باور به خود، پشتکار فراوان و با شجاعت می‌تواند به هر هدف بزرگی برسد که برای دیگران غیرممکن به نظر می‌رسد. هیچ‌گاه از شکست نترسید و این را بدانید که تا زمانی که شکست و شکست‌ها نخورید، نمی‌توانید به هیچ موفقیتی برسید! با غلبه بر ترس از شکست، می‌توانید به رؤیاهای خود دست پیدا کنید.

 

۲. ترس از طرد شدن

دومین ترس بزرگ انسان‌ها «ترس از طرد شدن و رد شدن» است. انسان موجودی اجتماعی است و این کاملاً طبیعی است که نیاز به تأیید و تشویق توسط دیگران داشته باشد، اما بیشتر افراد این نیاز را آن‌قدر در وجود خود بزرگ کرده‌اند که بدون نظر موافق دیگران، هیچ کاری نمی‌توانند انجام دهند!

بزرگ‌ترین اختراعات، اکتشافات و موفقیت‌های تاریخ زمانی شکل گرفته‌اند که اغلب مردم به‌شدت مخالف آن‌ها بودند. هنر «نه شنیدن» از سوی دیگران را در خود تقویت کنید و حتی اگر هیچ فرد موافق و هم‌نظری برای خود پیدا نکردید، به مسیرتان ادامه دهید تا به اهداف بزرگتان برسید.

 

غلبه بر ترس

ترس معمولاً ریشه در «جهالت و نادانی» دارد. وقتی درباره‌ی موضوعی هیچ اطلاعاتی ندارید یا آگاهی کمی نسبت به آن دارید، کاملاً طبیعی است که از آن بترسید. فرض کنید می‌خواهید یک کسب‌وکار راه‌اندازی نمایید؛ اگر هیچ اطلاعات و شناختی از آن کار نداشته باشید، برای شروع آن ترس خواهید داشت؛ یا اگر قصد یادگیری یک ساز موسیقی را دارید، بدون داشتن آگاهی از آن خواهید ترسید.

یکی از راه‌های مهم غلبه بر ترس این است که در مورد هر موضوعی که از آن می‌ترسید، ابتدا شروع به کسب «دانش و اطلاعات» کنید و با این کار، ترس شما به‌مرور کاهش خواهد یافت. با کسب آگاهی درباره‌ی هر چیزی، ترس شما تا حد بسیار زیادی کاهش خواهد یافت.

«شجاعت به معنی نترسیدن نیست، بلکه شجاعت واقعی این است که با وجود ترس اقدام کنیم.»

روش بسیار مؤثر دیگر این است که با ترستان روبرو شوید! اگر از ترس خود فرار کنید، آن ترس آرام‌آرام در ذهن شما شروع به رشد می‌کند تا جایی که دیگر نمی‌توانید آن را کنترل نمایید. یکی از ترس‌های خود را انتخاب کنید و تصمیم بگیرید که بر آن غلبه کنید. کمی جرئت به خرج دهید و با قسمتی از آن مقابله کنید تا برایتان عادی شود؛ سپس این کار را ادامه دهید تا بر آن ترس کاملاً مسلط شوید.

وقتی بر یکی از ترس‌های خود پیروز شوید، غلبه کردن بر سایر ترس‌ها آسان خواهد شد. تا وقتی از چیزی بترسید و از آن دوری کنید، هرگز قادر نخواهید بود آن چیز را در اختیار داشته باشید یا آن کار را به انجام برسانید. ترس برای شما دشمن خطرناکی است که مانع موفقیتتان می‌شود. «تنها چیزی که باید از آن بترسید، خود ترس است!» بترسید، اما اقدام کنید و دست به عمل بزنید.


نتیجه‌گیری: ترس‌ها موانع ذهنی و روانی محسوب می‌شوند و بسیاری از آن‌ها در واقعیت اتفاق نمی‌افتند! با ترس‌هایتان کنار بیایید و بر آن‌ها مسلط شوید تا بتوانید به موفقیت‌های پی‌درپی برسید.

 
نویسنده: فردین محمدی
منبع: موفق‌یار

 
خبرنامه موفق‌یار
اگر می‌خواهید از جدیدترین مقالات، آموزش‌ها، دانلودهای رایگان و محصولات سایت موفق‌یار در ایمیل خود باخبر شوید و از هدایا و تخفیف‌های ویژه بهره‌مند شوید، همین الان آدرس ایمیل خود را در زیر وارد کنید و عضو خبرنامه موفق‌یار شوید.

 

کانال تلگرام موفق‌یار