دو مانع اصلی در راه ثروتمند شدن

در مسیر ثروتمند شدن و حفظ ثروت موانع مختلفی وجود دارد که راه شما را سد می‌کند. در این مقاله به دو مانع اصلی و بسیار مهم اشاره می‌کنم که با شناخت و رفع آن‌ها، قدم بزرگی به سمت کسب ثروت و نگهداری آن خواهید برداشت.

 

۱. احساس عدم شایستگی

یکی از موانع مهم و اصلی در راه کسب ثروت برای بیشتر مردم «احساس عدم شایستگی» است. آن‌ها فکر می‌کنند که واقعاً شایسته‌ی ثروتمند شدن نیستند و لیاقت آن را ندارند. این عامل بازدارنده در عین سادگی، بسیار مهم است و اغلب افراد از آن اطلاعی ندارند و این احساس یک مورد پنهان در وجود آن‌ها است.

این احساس قدرتمند و عمیق ریشه در دوران کودکی دارد. افراد ناموفق و بی‌پول در طول زندگی‌شان مدام دچار یک تلقین مخرب ابتدا از سوی دیگران و سپس از طرف خودشان بوده‌اند و به همین دلیل در ضمیر ناخودآگاهشان خود را سزاوار و شایسته‌ی خوشبختی، موفقیت و ثروت نمی‌دانند.

اگر کمی مطالعه و تحقیق کنید، متوجه خواهید شد که بسیاری از افراد بی‌پول زمانی که از طریقی پول زیادی به دست می‌آورند، در مدت کوتاهی آن را از دست می‌دهند! این اتفاق بیشتر به دلیل نداشتن تفکر مالی رخ می‌دهد. مثلاً وقتی شخصی صاحب خانه‌ای زیبا -حتی با زحمت فراوان- می‌شود، در ناخودآگاهش احساس می‌کند که لیاقت آن را ندارد؛ یا کسی که بعد از مدت‌ها شغل خوبی پیدا می‌کند و درآمدش چند برابر می‌شود، این موضوع را باور نمی‌کند و خود را شایسته‌ی آن شغل و درآمد نمی‌داند.

 
ثروت و گناه!

خیلی از افراد به دلیل تأثیرات منفی و نادرستی که معمولاً از تربیت والدین، حرف‌های دیگران، بیشتر فیلم‌ها و سریال‌ها و… پذیرفته‌اند، دیدگاه و تفکر اشتباهی درباره‌ی پول به دست آورده‌اند و حتی پول زیاد را همراه با گناه می‌دانند! ازجمله اثرات باقیمانده از تجربه‌های منفی دوران کودکی که خیلی هم رواج دارد، این است که اگر افراد با تلاش خودشان موفق شوند و پولی به دست بیاورند، احساس گناه می‌کنند. همین احساس باعث می‌شود ناخودآگاه کارهایی کنند که این پول از دستشان برود!

برای مثال ضرر بزرگی می‌کنند، آن را در جای نامناسب سرمایه‌گذاری می‌کنند، به‌سرعت آن را خرج می‌کنند، پولشان را گم می‌کنند، آن را به دیگران قرض می‌دهند و… . آن‌ها بدون آن‌که خودشان متوجه باشند، به دنبال راهی هستند تا پولشان را از خودشان دور کنند! در موارد زیادی نیز با افکار و رفتار غلط به تخریب خودشان می‌پردازند. برای نجات از این وضعیت باید افکار نادرست درباره‌ی پول را تصحیح کنید و تفکرتان مثل ثروتمندان باشد.

 
مراقب پول باشید!

پول شبیه انسان است و نیاز به توجه و مراقبت دارد! شما باید با پولتان رفتار درستی داشته باشید و از آن مراقبت کنید. پول دارای نیروی خاصی است و به‌طرف افرادی جذب می‌شود که با آن رفتار خوبی دارند، به آن احترام می‌گذارند، برایش ارزش قائل هستند و می‌توانند کارهای ارزشمندی با آن انجام دهند. یک خاصیت عجیب پول آن است که از دست کسانی که آن را درک نمی‌کنند، آن را درست به کار نمی‌گیرند یا به‌خوبی از آن مراقبت نمی‌کنند، می‌گریزد!

 

۲. باور به بد بودن ثروت

یکی دیگر از موانع اصلی در راه کسب ثروت «باور به بد بودن ثروت» است؛ این‌که ثروت چیز بدی است و ثروتمندان افراد بدی هستند! این باور نیز اساس درستی ندارد و ریشه آن در دوران کودکی است که اطرافیان برای توجیه شکست‌های مالی خودشان آن را به کودک تلقین می‌کنند.

حقیقت این است که ثروت چیز خوبی است، زیرا به انسان آزادی و قدرت می‌دهد و رفاه را به همراه دارد. با وجود پول و ثروت می‌توان خانه، اتومبیل، غذا، لباس و همه‌ی لوازم ضروری زندگی را تهیه کرد. تأثیر پول بر زندگی، کار و روابط شما زیاد است. اگر پول داشته باشید، می‌توانید هم خودتان بهتر زندگی کنید و هم به دیگران کمک نمایید.

نداشتن پول باعث به وجود آمدن دغدغه‌ها و نگرانی‌های فراوانی می‌شود. دلیل اصلی بیشتر مشکلات مثل ورشکستگی‌ها، اختلاف زوج‌ها، کار در سنین پیری، از بین رفتن دوستی‌ها، برخی بیماری‌ها، لذت نبردن از زندگی و… مشکلات مالی و درگیری‌های پولی است.

 
باورهای خود را تغییر دهید!

ثروت چیز خوبی است که به شما قدرت انتخاب می‌دهد و با استفاده از آن می‌توانید همان‌طوری که می‌خواهید زندگی کنید. پول امکانات زیادی را در اختیارتان قرار می‌دهد و درهایی را برایتان باز می‌کند که اگر پول نداشته باشید، به روی شما بسته می‌ماند. باور به این‌که ثروت چیز بدی است، تنها شما را از آن دور می‌کند.

البته به این موضوع هم توجه کنید که پول همه‌چیز نیست، بلکه فقط ابزاری برای رسیدن به خوشبختی است. هدف شما نباید فقط مادی باشد و باید تعادل را رعایت کنید. پول را از راه درست به دست بیاورید و آن را در کنار چیزهای دیگر داشته باشید تا زندگی بهتری برای خودتان، خانواده‌تان و دیگران فراهم کنید. تظاهر به اینکه علاقه‌ای به پول ندارید درحالی‌که واقعاً این‌طور نیست، فقط باعث ناآرامی و نارضایتی شما خواهد شد.

 

شما هم ثروتمند شوید!

این واقعیت را قبول کنید که بسیاری از ثروتمندان زمانی کاملاً بی‌پول و حتی فقیر بوده‌اند. این ثروتمندان خودساخته، اصول ثروتمند شدن را یاد گرفته‌اند، آن‌ها را به کار گرفته‌اند، افکار و رفتار درستی را در خودشان ایجاد کرده‌اند و با تلاش توانسته‌اند از راه صحیح به استقلال مالی و ثروت برسند.

نکته‌ی مهم آن است که هر کاری که ثروتمندان کرده‌اند، شما هم می‌توانید انجام دهید و به همان نتیجه برسید. از امروز درباره همه‌ی چیزهای خوبی که می‌توانید با استفاده از پول در زندگی داشته باشید، فکر کنید و سپس با اشتیاق به دنبال ثروتمند شدن باشید.

نکته بسیار مهم: نحوه‌ی تفکر شما درباره‌ی پول، بیش از هر عامل دیگری در به دست آوردن پول و کسب ثروت مؤثر است.

افکار درست مالی می‌تواند انگیزه و علاقه‌ی شما در مسیر ثروتمند شدن را تحت تأثیر قرار دهد و به شما کمک زیادی نماید تا سریع‌تر و راحت‌تر به ثروت برسید. کافی است روش تفکر ثروتمندان را یاد بگیرید و در زندگی‌تان به کار ببرید تا شما هم مثل آن‌ها ثروتمند شوید.


نتیجه‌گیری:
خودتان را همیشه شایسته‌ی ثروتمند شدن بدانید و باور کنید که لیاقت آن را دارید. کسب ثروت و داشتن زندگی بهتر حق شما است. ثروت چیز خوبی است و با وجود آن می‌توانید انسان خوشبخت‌تری باشید و به دیگران خدمت کنید. اگر تفکر درستی نسبت به پول و ثروت داشته باشید، شما هم می‌توانید ثروتمند شوید.

 

آیا آموزش بیشتری می‌خواهید؟

پیشنهاد ویژه: محصول «تفکر مالی به روش میلیاردرها»

چگونه با ایجاد ذهن پول‌ساز و تفکر مالی به روش میلیاردرها ثروتمند شویم؟

اگر می‌خواهید طرز فکر، رفتار و اسرار ثروتمندان را به‌خوبی و کامل (در ۲۰ درس بسیار کاربردی) یاد بگیرید تا بتوانید به ثروت و استقلال مالی برسید، می‌توانید محصول زیر را سفارش بدهید!

 
نویسنده: فردین محمدی
منبع: موفق‌یار

کانال تلگرام موفق‌یار