زندگی‌نامه بیل گیتس، ثروتمندترین فرد جهان

بیل گیتس کارآفرین، بازرگان، سرمایه‌دار و مؤسس شرکت مایکروسافت، یکی از موفق‌ترین شرکت‌های جهان در صنعت کامپیوتر است و سال‌ها است که به‌عنوان ثروتمندترین فرد جهان شناخته می‌شود و دارایی او بیش از ۷۵ میلیارد دلار می‌باشد.

 

دوران کودکی

ویلیام هنری گیتس سوم مشهور به بیل گیتس (Bill Gates) در ۲۸ اکتبر سال ۱۹۵۵ در یک خانواده متوسط در شهر سیاتل آمریکا متولد شد. پدر بیل،‌ ویلیام هنری گیتس دوم، وکیل دادگستری و یکی از سرشناسان شهر سیاتل بود و مادرش آموزگار مدرسه بود که در امور خیریه نیز فعالیت داشت.

بیل گیتس در این خانواده و در کنار دو خواهر خود رشد کرد. او از همان دوران کودکی روحیه رقابت‌طلبی داشت و سعی می‌کرد تا در هر زمینه‌ای از دوستان خود پیش باشد.

گیتس تحصیلات ابتدایی خود را در مدرسه لیک‌ساید گذراند و در آنجا با کامپیوتر آشنا شد و به‌سرعت در استفاده از آن مهارت کسب کرد. او به علاقه خود به نرم‌افزار پی برد و برنامه‌نویسی را در سن ۱۳ سالگی شروع کرد و در همان سال اولین نرم‌افزار خود را که یک بازی ساده بود، نوشت. او بیشتر وقت خود را به برنامه‌نویسی در اتاق کامپیوتر مدرسه می‌گذارند.

 

تاریخچه مایکروسافت

بیل گیتس در سال ۱۹۷۳ وارد دانشگاه هاروارد شد و در آنجا با استیو بالمر آشنا شد. او در سال ۱۹۷۵ به همراه دوست دوران کودکی خود، پل آلن، شرکت کوچکی به نام مایکروسافت (Microsoft) تأسیس کرد. مایکروسافت کار خود را از یک پارکینگ کوچک با امکانات اندک آغاز کرد. گیتس در سال دوم، دانشگاه را رها کرد تا تمام انرژی خود را صرف مایکروسافت کند. مایکروسافت انواع زبان‌های برنامه‌نویسی را برای کامپیوترهای مختلف تولید می‌کرد. این شرکت کم‌کم شروع به پیشرفت کرد.

در سال ۱۹۸۰ شرکت IBM قراردادی با شرکت کوچک مایکروسافت بست تا نرم‌افزارهای سازگار با کامپیوترهای خانگی IBM تولید کند. در آن زمان شخصی به نام تیم پاترسون در خانه خود یک سیستم‌عامل ۱۶ بیتی به نام DOS 86 نوشته بود. بیل گیتس امتیاز آن سیستم‌عامل را با قیمت ۷۵ هزار دلار خرید و همراه با پل آلن آن را متناسب با کامپیوترهای شخصی IBM تغییر دادند و امکانات بیشتری را به آن اضافه کردند و از آن یک سیستم‌عامل قوی ساختند. مایکروسافت این سیستم‌عامل را MS-DOS‌ نامید.

IBM درصدی از فروش کامپیوترهای خانگی خود را برای استفاده از MS-DOS به مایکروسافت می‌پرداخت و رفته‌رفته وضعیت مالی گیتس بهتر و بهتر شد. بعدها مایکروسافت با تولید سیستم‌عامل گرافیکی Windows و محصولات موفق دیگر گام بزرگ‌تری به‌سوی موفقیت برداشت. اکنون بیش از ۹۵ درصد از دارندگان کامپیوترهای شخصی در سراسر جهان از محصولات مختلف مایکروسافت استفاده می‌کنند.

شرکت مایکروسافت در پایان سال ۲۰۱۰ درآمدی بیش از ۶۲ میلیارد دلار و حدود ۸۹ هزار کارمند در بیش از ۱۰۲ کشور جهان داشته است. شعار اصلی شرکت «یک کامپیوتر روی هر میز و در هر خانه که نرم‌افزارهای مایکروسافت را اجرا کند.» می‌باشد. مایکروسافت یکی از موفق‌ترین شرکت‌های جهان و یکی از غول‌های بزرگ صنعت کامپیوتر است.

بیل گیتس در جوانی خود به‌سختی کار می‌کرد و حتی گاهی چند روز محل کار خود را ترک نمی‌کرد. او در سال ۲۰۰۰ پس از ۲۵ سال، از مدیرعاملی مایکروسافت کناره‌گیری کرد و جای خود را به استیو بالمر داد، ولی همچنان به‌عنوان مدیر ارشد اجرایی و رئیس هیئت‌مدیره این شرکت به فعالیت خود ادامه داد و سرانجام در سال ۲۰۱۴ پس از ۳۹ سال، از ریاست هیئت‌مدیره نیز کناره‌گیری کرد.

 

زندگی شخصی و امور خیریه

بیل گیتس در سال ۱۹۹۴ با ملیندا فرنچ، یکی از کارمندان مایکروسافت ازدواج کرد که حاصل آن سه فرزند است. بشردوستی در نزد گیتس از اهمیت بالایی برخوردار است. او و همسرش مؤسسه خیریه‌ای را تأسیس کردند تا فعالیت‌های بشردوستانه را در زمینه‌های بهداشت جهانی و آموزش حمایت کنند.

او از سال ۲۰۰۸ تاکنون تمام زندگی خود را به امور خیریه و فعالیت‌های بشردوستانه‌اش اختصاص داده و بیش از ۳۰ میلیارد دلار را برای این منظور خرج کرده و در نظر دارد که تا پایان عمر بخش بیشتری از ثروت خود را صرف این امور نماید. بیل گیتس سالانه میلیاردها دلار را صرف امور خیریه می‌کند و هرچه بیشتر به دیگران می‌بخشد، ثروتمندتر می‌شود!

 

دارایی و ثروت

در آخرین رتبه‌بندی انجام‌شده توسط مجله فوربس در سال ۲۰۱۶ بیل گیتس با دارایی خالص بیش از ۷۵ میلیارد دلار، ثروتمندترین فرد جهان به شمار می‌آید. او برای سال‌های متوالی از سال ۱۹۹۵ تا ۲۰۰۷ و همچنین در سال ۲۰۰۹ در رتبه نخست از فهرست ثروتمندترین افراد جهان قرار داشت. گیتس پس‌ازاینکه برای چهار سال در رتبه دوم قرار داشت، از سال ۲۰۱۴ تاکنون سه سال است که دوباره به‌عنوان ثروتمندترین فرد جهان شناخته می‌شود.

 

سخنانی از بیل گیتس:

• اگر فقیر به دنیا آمدید، این اشتباه شما نیست؛ اما اگر فقیر از دنیا بروید، این اشتباه شما است!

• هیچ‌کسی جز خود ما مسئول بدبختی و خوشبختی ما نیست.

• یک انسان خردمند فرصت‌ها و شانس‌ها را می‌سازد، نه این‌که در انتظار آن‌ها بنشیند.

• سعی کنید همیشه بزرگ‌ترین رقیب برای خودتان باشید!

• از زندگی خود لذت ببرید، بدون آن‌که آن را با زندگی دیگران مقایسه کنید.

 
نویسنده: فردین محمدی
منبع: موفق‌یار

کانال تلگرام موفق‌یار