چگونه پشتکار داشته باشیم تا به اهدافمان برسیم؟

مهم‌ترین عامل برای رسیدن به اهداف «پشتکار» است. پشتکار در کار می‌تواند علاقه‌ی شما را به پول تبدیل کند. شما با استفاده از قدرت پشتکار می‌توانید به هر هدف بزرگی برسید و دستیابی به هیچ رؤیایی برایتان غیرممکن نخواهد بود!

 

اهمیت پشتکار در موفقیت

تمام ثروتمندان بزرگ، کارآفرینان برجسته و افراد بسیار موفق دارای پشتکار فراوان هستند و به‌واسطه‌ی همین پشتکار توانسته‌اند به نتایج خارق‌العاده برسند. بزرگ‌ترین دانشمندان، ثروتمندان، ورزشکاران، هنرمندان و… همگی فقط با پشتکار عالی به جایگاه بالا رسیده‌اند، نه به خاطر هوش و استعداد و شانس و… .

بیشتر مردم با اولین شکست تسلیم می‌شوند و بسیاری با دومین و سومین تلاش ناموفق اهدافشان را برای همیشه فراموش می‌کنند، دست از تلاش می‌کشند و به زندگی قبلی خود ادامه می‌دهند. افراد بسیار کمی (کمتر از ۵ درصد) هستند که حتی در بدترین شرایط هم ناامید و تسلیم نمی‌شوند و با وجود شکست‌های مکرر، به تلاش خود حتی بیشتر از قبل ادامه می‌دهند و سرانجام به موفقیت‌های بزرگ و ثروت‌های افسانه‌ای می‌رسند.

پایداری، استقامت و پشتکار کلید نهایی رسیدن به اهداف است. اگر اراده، انگیزه و پشتکار را باهم ترکیب کنید و با هوشمندی از آن‌ها استفاده نمایید، قطعاً به موفقیت خواهید رسید. البته باید کار سخت و تلاش زیاد را در جای مناسب و به شکل درست استفاده کنید و انرژی خود را هدر ندهید. اطلاعات مناسب را جمع‌آوری کنید، هدفتان را به‌خوبی بشناسید، مسیر درست را انتخاب کنید و با پشتکار فراوان به راهتان ادامه دهید.

«هیچ انسانی بدون داشتن پشتکار نمی‌تواند موفق شود.»

ادیسون – بزرگ‌ترین مخترع تاریخ با ۱۰۹۳ اختراع – برای اختراع لامپ بیش از ده هزار بار آزمایش و تلاش کرد. افرادی مانند ادیسون، هنری فورد، بیل گیتس، سرهنگ ساندرز، مایکل جردن، والت دیزنی، دکتر حسابی، احد عظیم‌زاده، علی دایی و… با پشتکار فراوان توانسته‌اند قله‌های موفقیت را فتح کنند.

هیچ جایگزینی برای پشتکار وجود ندارد! شما نمی‌توانید پشتکار را با ویژگی دیگری تعویض کنید. استعداد، هوش، تجربه، تحصیلات و… هیچ‌کدام نمی‌تواند جای پشتکار را بگیرد. شما اگر اهداف عالی داشته باشید، بدون پشتکار کاملاً محال است که به هدفتان برسید. اگر قدم در مسیر موفقیت گذاشته‌اید، بدون قبول شدن در آزمون پشتکار هرگز به موفقیت‌های بزرگ نخواهید رسید. زندگی پاداش پشتکار را به شما می‌پردازد و آن، رسیدن به اهداف بزرگ و دستیابی به رؤیای دلخواه است.

ناپلئون هیل: «پشتکار برای انسان به همان اندازه مهم است که آب برای ماهی.»

پشتکار یک ویژگی است که می‌توانید آن را در خودتان ایجاد کنید و مدام آن را تقویت کرده و افزایش دهید. اگر پشتکار ضعیفی دارید، اصلاً نگران نباشید! شما می‌توانید آن را به دست بیاورید.

 

۷ عامل قدرتمند برای ایجاد پشتکار

۱. هدف

اگر هدف مشخص، بزرگ و دقیقی داشته باشید و بدانید که در زندگی و کارتان دقیقاً چه می‌خواهید، اولین و مهم‌ترین گام را برای داشتن پشتکار برداشته‌اید. برای خودتان هدف‌گذاری کنید، هدف را دقیق و با جزئیات بیان کنید، آن را بنویسید و برای آن زمان در نظر بگیرید. از حالا به بعد تلاش و تمرکز شما باید روی این اهداف باشد.

 
۲. اراده

اساس پشتکار را اراده تشکیل می‌دهد. وقتی هدفی تعیین می‌کنید، تصمیم بگیرید و اراده کنید که حتماً به آن برسید و تا دستیابی به آن، دست از تلاش برندارید. داشتن اراده‌ای محکم منجر به پشتکار می‌شود. عزم راسخ داشته باشید و به خودتان قول بدهید که به خواسته‌ی خود برسید و موفق شوید.

 
۳. انگیزه

برای رسیدن به هدفتان شدیداً نیاز به انگیزه دارید. چرا می‌خواهید به آن هدف برسید؟ دلایلتان برای آن چیست؟ مهم‌ترین علت برای رسیدن به هدفتان کدام است؟ اگر انگیزه‌ای قدرتمند داشته باشید و مدام آن را تقویت کنید، پشتکارتان به‌شدت افزایش خواهد یافت و می‌توانید به مشکلات و شکست‌ها در مسیر موفقیت غلبه کنید.

 
۴. علاقه

شما باید نسبت به هدفتان علاقه‌ی بسیار زیادی داشته باشید. بدون داشتن علاقه و اشتیاق به چیزی نمی‌توانید به آن برسید. آتش علاقه‌تان را همیشه روشن نگه دارید؛ زیرا دنبال کردن هدفی با اشتیاق فراوان کار راحت‌تری است و باعث ایجاد پشتکار می‌شود.

 
۵. باور

به خودتان و توانایی‌تان باور و ایمان داشته باشید و شک نکنید که می‌توانید به هدفتان برسید. باور کنید که موفقیت و ثروت متعلق به شما است و حتماً روزی به آن خواهید رسید. داشتن باورهای قوی مهم است، زیرا پشتکار را در شما زنده می‌کند.

 
۶. اجرا

برای رسیدن به اهدافتان ابتدا برنامه‌ریزی کنید. حالا دست به عمل بزنید! برنامه‌ی خود را اجرا کنید و طبق آن پیش بروید. فقط با عمل کردن می‌توانید به موفقیت برسید. اجرای هر برنامه‌ای حتی اگر ضعیف باشد، به ایجاد پشتکار کمک می‌کند و هر عملی حتی اگر کوچک باشد، شما را یک قدم به هدفتان نزدیک‌تر می‌کند.

 
۷. عادت

پشتکار یک ویژگی است که می‌توانید آن را به دست بیاورید. مانند هر کاری می‌توانید به پشتکار عادت کنید. کافی است در کارهای کوچک از خودتان پشتکار نشان دهید و با تکرار آن را تبدیل به یک عادت کنید. عادت به پشتکار در زندگی شما واقعاً معجزه می‌کند و شما را به بالاترین جایگاه‌ها خواهد رساند.

 

دو روش عالی برای تقویت پشتکار:

۱. از کارهای کوچک و تلاش‌های اندک شروع کنید و پشتکار خود را رفته‌رفته افزایش دهید.

۲. کار خود را به اجزای کوچک تقسیم کنید و هر دفعه یک قسمت از آن را انجام دهید.


با استفاده از روش‌های بالا مطمئن باشید بعد از مدتی پشتکارتان به‌شدت افزایش پیدا می‌کند و با قدرت و سرعت بیشتری به‌طرف اهدافتان حرکت خواهید کرد. در دنیایی که بیشتر مردم تسلیم زندگی می‌شوند و در برابر مشکلات و شکست‌ها کم می‌آورند، اگر شما کمی بیشتر از دیگران تلاش کنید و ناامید نشوید، به‌زودی موفقیت را در آغوش خواهید کشید. برای افزایش روحیه و انگیزه‌ی خود می‌توانید زندگی‌نامه‌ی افراد موفق را مطالعه کنید و پشتکار را از آن‌ها یاد بگیرید.


نتیجه‌گیری: داشتن پشتکار برای رسیدن به موفقیت و ثروت امری بسیار ضروری است. پشتکار را در هر زمینه‌ای رعایت کنید و هیچ بهانه‌ای را برای انجام ندادن کار نپذیرید. موفقیت‌های بزرگ آسان به دست نمی‌آیند. اگر هدفی دارید، برای آن تلاش کنید و تا رسیدن به آن هرگز و هرگز تسلیم نشوید!

 

آیا آموزش بیشتری می‌خواهید؟

پیشنهاد ویژه: محصول «معجزه هدف‌گذاری»

چگونه هدف‌گذاری کنیم تا جزء ۳ درصد افراد موفق و ثروتمند جهان باشیم؟

اگر می‌خواهید هدف‌گذاری و افزایش پشتکار را به‌خوبی و کامل یاد بگیرید تا بتوانید به تمام اهداف بزرگ و مهم خود برسید، می‌توانید محصول زیر را سفارش بدهید!

 
نویسنده: فردین محمدی
منبع: موفق‌یار

 
خبرنامه موفق‌یار
اگر می‌خواهید از جدیدترین مقالات، آموزش‌ها، دانلودهای رایگان و محصولات سایت موفق‌یار در ایمیل خود باخبر شوید و از هدایا و تخفیف‌های ویژه بهره‌مند شوید، همین الان آدرس ایمیل خود را در زیر وارد کنید و عضو خبرنامه موفق‌یار شوید.

 

کانال تلگرام موفق‌یار