۵ دلیل عدم تحول و موفقیت

انسان‌ها معمولاً به دلایل زیادی در زندگی خود دچار تغییر و تحول نمی‌شوند و درنهایت به موفقیت نمی‌رسند. با شناخت این دلایل و مقابله با آن‌ها می‌توان متحول شد و موفقیت را در آغوش کشید. در این مقاله با ۵ مورد مهم از این دلایل آشنا خواهید شد.

 

۱. ترس

ترس از شکست، ترس از موفقیت، ترس از آینده، تغییر، ریسک، تمسخر دیگران و …

برای رسیدن به موفقیت، ابتدا باید تغییر کرد، اما ازنظر افراد معمولاً تغییر همراه با ترس فراوان است. این ترس ابتدا مانع تغییر شما و درنهایت مانع موفقیتتان خواهد شد. باید خود را آماده‌ی مقابله با ترس کنید و از تمام چیزهایی که ترس دارید، کم‌کم با آن‌ها روبرو شوید. از تنها چیزی که باید بترسید، خود «ترس» است. اگر اکنون با ترس‌هایتان مواجه نشوید، آرام‌آرام این ترس‌ها قوی‌تر شده و در آینده بر شما کاملاً مسلط خواهند شد.

برای مثال شخصی که از رانندگی بسیار می‌ترسد، تا پایان عمر قادر به رانندگی نخواهد بود! کسی که از تغییر شغل می‌ترسد، همیشه در شغل سابق خود باقی خواهد ماند و ترقی نخواهد کرد. کسی که واقعاً می‌خواهد موفق شود، باید شجاع باشد و از هیچ تغییری نترسد. کسی که در آرزوی موفقیت است، ولی همیشه از انجام هر کاری می‌ترسد، زندگی‌اش به پایان می‌رسد و هیچ‌گاه موفق نمی‌شود.

 

۲. فرافکنی

فرافکنی یعنی همیشه تقصیرات را گردن دیگران بیندازید و هر کس و هر چیزی را مقصر بدانید، جز خودتان!

مثل مقصر دانستن والدین، دوستان، جامعه، تورم، سرنوشت، شانس و … . هرکسی مسئول زندگی خود است و این خود شما هستید که شرایط را به نفع یا به ضرر خودتان می‌گردانید.

طبق اصل پارتو و بر اساس تجربیات فراوان به‌دست‌آمده، در موانع و محدودیت‌ها و ناتوانی‌های انسان دررسیدن به موفقیت (در هر زمینه‌ای)، ۲۰ درصد موانع پیرامونی (مانند محیط، جامعه، تورم، فقر و …) و ۸۰ درصد موانع درونی (مانند طرز فکر غلط، نداشتن هدف، عدم برنامه‌ریزی، اندیشه‌ی منفی، نداشتن پشتکار و …) است. شرکت‌هایی که درآمد و وضعیت مناسبی ندارند، ابتدا باید درون شرکت خود به‌دنبال مشکل بگردند، مثلاً مدیریت، استراتژی، اهداف، برنامه‌ریزی و … . در مورد اشخاص هم دقیقاً همین‌طور است.

اگر شما خودتان را عوض کنید، محیط اطرافتان نیز عوض خواهد شد. اگر اکنون در شرایط خوب یا بدی به سر می‌برید، مطمئن باشید که خودتان عامل آن هستید. پس از همین حالا تلاش کنید که وضعیت خودتان را بهبود ببخشید و دیگران را مقصر ندانید.

 

۳. لجاجت و غرور

انسان‌ها در زندگی خود نسبت به چیزهای زیادی لجوج و مغرورند و این موارد به‌شدت جلوی پیشرفت آن‌ها را می‌گیرد.

برای مثال یک شخص سیگاری را در نظر بگیرید که از او می‌خواهید سیگار را ترک کند. این شخص هر دو حالت را دارد. او سیگار را یک همدم و دوست برای خود می‌پندارد! نه‌تنها آن را ترک نمی‌کند، بلکه لج می‌کند و بیشتر استعمال می‌کند. همین‌طور مغرور است، چون سال‌های زیادی است که سیگار می‌کشد و یک غرور باطل نسبت به سیگار دارد. این شخص تا زمانی که این حالت‌ها را داشته باشد، نمی‌تواند سیگار را ترک کند.

برای مقابله با این حالت باید همیشه خواهان یادگیری باشید؛ یعنی باید برای یادگیری از هر کس و هر چیزی آمادگی داشته باشیم و همیشه خود را نیازمند یادگیری از دیگران بدانید تا متحول شوید. انسان‌های موفق همیشه از دیگران و از طبیعت، حتی از کودکان، بی‌سوادان، اتفاقات و حیوانات درس‌های بزرگی می‌گیرند و هرگز خود را برتر از دیگران نمی‌دانند!

 

۴. بهانه‌ی کمبود امکانات

انسان‌های موفق نه به دلیل داشتن امکانات زیاد در زندگی، بلکه به دلیل استفاده‌ی خوب از بی‌امکاناتی موفق می‌شوند! معمولاً بی‌امکاناتی عامل رشد است، زیرا باعث می‌شود که شخص امکانات را خلق کند. آمارها نشان می‌دهد که اکثر انسان‌های فوق‌العاده موفق دنیا در همه‌ی زمینه‌ها از سطح پایین‌ترین خانواده‌ها بوده‌اند! کسی که همیشه به دنبال امکانات عالی است، امکانات موجودش را نمی‌بیند. به شما قول می‌دهم که اگر تصمیم بگیرید شرایط زندگی خود را عوض کنید و از همه‌ی امکاناتی که اکنون در اختیار دارید استفاده کنید، امکانات بیشتر یکی‌یکی از راه می‌رسند و خود را نمایان می‌کنند.

 

۵. نشناختن و استفاده نکردن از توانمندی‌های خود

مغز انسان دارای توانمندی‌های خارق‌العاده‌ای است که هنوز بسیاری از آن بر بشر پوشیده است و دانشمندان در پی یافتن آن هستند. با همین توانایی‌هایی که تا امروز کشف‌شده، می‌توان کارهای بی‌نظیری انجام داد و بسیار موفق و ثروتمند شد.

طبق نظر همه‌ی دانشمندان، مغز انسان پیچیده‌ترین چیز در تمام جهان و شگفت‌انگیزترین آفریده‌ی خداوند است. خداوند انسان را به‌وسیله‌ی مغز و عقل او، قدرتمندترین مخلوق خود گردانده است. ازجمله‌ی این توانایی‌ها می‌توان به قدرت‌های «ضمیر ناخودآگاه»، «قدرت اراده»، «قدرت حافظه» و بسیاری توانمندی‌های دیگر اشاره کرد که تا مدت‌ها بشر از آن بی‌خبر بود و تنها عده انگشت‌شماری در تاریخ جهان از آن‌ها کمی استفاده می‌کردند و این عده معمولاً همان ثروتمندان، پادشاهان، عرفا، دانشمندان و … بودند!

با شناخت و باور این توانایی‌ها و با استفاده از آن‌ها می‌توانید به موفقیت‌های بسیار بزرگی دست پیدا کنید.

 
نویسنده: فردین محمدی
منبع: موفق‌یار

کانال تلگرام موفق‌یار