ایجاد رابطه خوب در زنان و مردان

به دلیل تفاوت‌های زیادی که میان زن و مرد وجود دارد، ایجاد و حفظ یک رابطه‌ی عاشقانه و طولانی‌مدت، به عوامل زیادی بستگی دارد. باید این تفاوت‌ها را به‌خوبی شناسایی کنیم و اصول مربوط به ارتباط سازنده را رعایت کنیم تا بتوانیم همواره روابط خوبی داشته باشیم.

 

روش‌های برقراری ارتباط

مردان و زنان از خیلی جهات با هم تفاوت دارند. بر اساس اسکن‌های اِم‌آرآی که روی عده‌ای انجام شده است، در هنگام ارتباط مردها فقط دو بخش از مغزشان استفاده می‌شود، اما وقتی زن‌ها ارتباط برقرار می‌کنند، از هفت بخش از مغزشان استفاده می‌کنند.

مردها در هرلحظه فقط یک داده‌ی حسی را پردازش می‌کنند. مثلاً وقتی یک مرد تلویزیون تماشا می‌کند، هیچ چیز دیگری را نمی‌بیند و نمی‌شنود. مرد برای پاسخ دادن به تلفن باید صدای تلویزیون یا رادیو را کم کند. مردها تمایل دارند که تنها روی یک‌چیز متمرکز شوند.

از طرف دیگر زن‌ها می‌توانند چندین کار مختلف را باهم انجام دهند. می‌توانند همزمان حرف بزنند، تلویزیون تماشا کنند، آشپزی کنند و… . آن‌ها می‌توانند همزمان چندین داده را پردازش کنند.

زن‌ها کارشناس روابط هستند. آن‌ها در مورد دیگران بسیار حساس هستند. در یک مهمانی، یک زن می‌تواند ظرف مدت ده دقیقه درباره‌ی وضعیت و ظاهر همه‌ی افراد حاضر، یک ارزیابی با جزئیات انجام دهد. در مقابل، همسر آن زن بسیار کم به این مسائل پی می‌برد.

روش فکر کردن مردها ساده و مستقیم است و معمولاً کلی‌نگر هستند، اما زن‌ها پیچیده و ریزبین هستند و به جزئیات توجه می‌کنند.

 

کلید ازدواج موفق

یکی از مهم‌ترین دلایل یک ازدواج موفق، سازگاری است. سازگاری یعنی دو نفر به‌طور مناسب در کنار هم تعادل دارند و هرکدام ویژگی‌های خاص و خلق‌وخوهایی دارد که به‌خوبی با ویژگی‌های طرف مقابل ترکیب می‌شود و یک تعادل کامل برقرار می‌شود.

مثلاً یک فرد برون‌گرا و معاشرتی بیشترین سازگاری را با شخص درون‌گرا و خوددار دارد. یک شخص پرحرف بیشترین سازگاری را با کسی دارد که آرام است و خوب گوش می‌کند.

 

عشق، بزرگ‌ترین نیاز انسان

معمولاً انسان هر کاری که در زندگی انجام می‌دهد، یا برای این است که عشقی را به دست آورد یا اینکه کمبود عشقش را جبران کند. به عقیده‌ی روان‌شناسان، ریشه‌ی مشکلات شخصیتی در بزرگ‌سالی، کمبود عشقی است که در کودکی با آن مواجه بوده است.

شما تنها زمانی می‌توانید واقعاً شاد باشید که نیازتان به عشق کاملاً تأمین شده باشد. لازمه‌ی یک زندگی زناشویی موفق، عشق فراوان و لازمه‌ی عشق، فداکاری و ازخودگذشتگی است.

 

نیاز به صبر و درک

هر انسانی ویژگی‌های خاصی دارد که او را از دیگران متمایز می‌کند. افکار، سلیقه‌ها، اهداف، رؤیاها، انتظارات و… در افراد متفاوت است.

شما و همسرتان، هرچقدر هم که عاشق همدیگر و به هم نزدیک باشید، بازهم بر سر برخی مسائل با هم اختلاف خواهید داشت. این کاملاً طبیعی است. اگر به‌عنوان یک طرفِ رابطه، صبور نباشید و درک پایینی داشته باشید، رابطه‌تان در درازمدت دچار مشکل خواهد شد.

اصل مهم: ابتدا ما باید دیگران را کاملاً درک کنیم تا انتظار داشته باشیم که آن‌ها نیز ما را به‌خوبی درک کنند.

 

اصول گوش دادن

شاید مهم‌ترین بخش سازگاری، مربوط به گوش دادن باشد. اگر دو نفر به‌خوبی به حرف‌های هم گوش دهند، ارتباط سازنده‌ای خواهند داشت و عشقشان ادامه پیدا خواهد کرد.

گوش دادن مؤثر چهار اصل دارد. مخصوصاً مردها باید این اصول را بیشتر رعایت کنند.

۱. با توجه کامل گوش بدهید

در گوش دادن باید توجه کامل کنید و حرف طرف مقابل را قطع نکنید. طوری گوش کنید که انگار می‌خواهید یک راز بزرگ را بشنوید. همه‌ی چیزهایی که حواستان را پرت می‌کند، کنار بگذارید؛ مثل تلفن همراه، تلویزیون، روزنامه و… .

مهم‌ترین نیاز یک زن به مرد، نیاز به احساسات است، یعنی توجه کامل به زن درزمانی که او حرف می‌زند. وقتی در زمان صحبت کردن زن به او توجه کنید، درواقع به او نشان می‌دهید که ارزش زیادی برایتان دارد.

 
۲. قبل از پاسخ دادن، مکث کنید

قبل از اینکه جواب بدهید، چند ثانیه صبر کنید تا با دقت حرف طرف مقابل را بررسی کنید. ممکن است او بخواهد حرفش را ادامه دهد، در این صورت با مکث کردن، حرف او را قطع نخواهید کرد.

دلیل دیگر مکث کردن این است که می‌توانید معانی پنهان حرف‌های او را هم بفهمید. سکوت کوتاه باعث می‌شود ذهن ما مطلب را بیشتر و بهتر درک کند.

 
۳. درخواست کنید که منظورش را شفاف بیان کند

هیچ‌وقت فرض نکنید که کاملاً می‌دانید طرف مقابل چه فکر یا احساسی دارد. اگر منظورش واضح نیست یا شما به‌خوبی متوجه نشدید، به‌راحتی از او بپرسید که منظورش چیست.

 
۴. بازخورد دادن

در مورد آنچه طرف مقابل می‌گوید، به او فیدبک (بازخورد) بدهید، یعنی حرف او را به زبان خودتان بازگو کنید. این «آزمون نهایی» برای گوش دادن است. با این کار به او نشان می‌دهید که واقعاً به او توجه کرده‌اید.

هر فردی این نیاز عاطفی را دارد که همیشه به‌اندازه‌ی خاصی با همسرش صحبت کند و همین‌طور به صحبت‌های او گوش بدهد.

نویسنده: فردین محمدی
منبع: موفق‌یار

 
خبرنامه موفق‌یار
اگر می‌خواهید از جدیدترین مقالات، آموزش‌ها، دانلودهای رایگان و محصولات سایت موفق‌یار در ایمیل خود باخبر شوید و از هدایا و تخفیف‌های ویژه بهره‌مند شوید، همین الان آدرس ایمیل خود را در زیر وارد کنید و عضو خبرنامه موفق‌یار شوید.

 

کانال تلگرام موفق‌یار