سیال‌سازی ذهن – بخش اول

دو روش بسیار قدرتمند به نام سیال‌سازی ذهن برای آزاد کردن قدرت ذهنی و رسیدن به ایده‌های فراوان در جهت دستیابی به اهداف و افزایش خلاقیت در انجام کارهای مختلف وجود دارد. بخش اول این مقاله درباره‌ی سیال‌سازی ذهن شخصی می‌باشد.

توجه: این مقاله شامل دو بخش می‌باشد. برای مطالعه بخش دوم، به لینک زیر مراجعه کنید!
سیال سازی ذهن – بخش دوم

 

تکنیک سیال‌سازی ذهن

روش سیال‌سازی ذهن که به تکنیک «طوفان فکری» (Brainstorming) معروف است، به دو صورت شخصی و گروهی و برای ایده‌پردازی انجام می‌شود. این اصطلاح برای اولین بار در سال 1958 میلادی توسط «الکس فیکنی آزبورن» (Alex Faickney Osborn) در کتاب «تخیل عملی» (Applied Imagination) استفاده شده است.

از این روش برای ایده‌یابی، حل مسئله برای موضوعات مختلف، پیدا کردن راه‌حل برای مشکلات، خلاقیت در زندگی، نوآوری در کسب‌وکار، افزایش قدرت همکاری در سازمان، روش‌های جدید تولید و فروش و… می‌توانید به‌خوبی استفاده کنید و نتایج زیادی از آن بگیرید.

 

سیال‌سازی ذهن شخصی

این روش انفرادی و در مورد خود شخص می‌باشد و شما به‌تنهایی آن را انجام خواهید داد. این روش با عنوان «روش ۲۰ ایده‌ای» نیز شناخته می‌شود و قدرتمندترین و مؤثرترین تکنیک تفکر خلاق است. شما از این تکنیک برای رسیدن به اهداف خود و برای ایده‌یابی در کار خود و هر چیز دیگری می‌توانید استفاده کنید. این روش کمک زیادی به رسیدن به موفقیت می‌کند.

 

روش کار:

۱. مرحله اول

بهتر است یک دفتر یا سررسید را برای این کار اختصاص دهید. ابتدا موضوع یا مسئله‌ای را که می‌خواهید درباره‌ی آن ایده بیابید یا مشکلی را که می‌خواهید برای آن راه‌حلی پیدا کنید، به شکل یک سؤال مشخص، دقیق و واضح، روی یک صفحه از دفتر یا روی یک برگه‌ی کاغذ و در بالای صفحه یادداشت کنید.

مثال ۱: اگر می‌خواهید درآمدتان را افزایش دهید، می‌توانید بنویسید: «چگونه می‌توانم درآمدم را تا ۶ ماه آینده، دو برابر کنم؟» در طرح سؤال دقت زیادی کنید و بهتر است سؤالتان را بسیار شفاف و با جزئیات بیشتری بیان کنید.

مثلاً در این مورد، تاریخ مربوط به ۶ ماه بعد، پایان بهمن‌ماه امسال است و اگر درآمد امروزتان ۱،۱۰۰،۰۰۰ تومان است، دو برابر آن را حساب کنید. درنهایت، با ذکر جزئیات به طرح سؤال بپردازید. مثلاً چنین سؤالی: «چگونه می‌توانم درآمدم را تا ۳۰ بهمن ۹۴، به میزان ۲،۲۰۰،۰۰۰ تومان برسانم؟»

مثال ۲: «چگونه می‌توانم ۲ میلیون تومان بدهی‌ام به دوستم را تا دو ماه دیگر بپردازم؟»

مثال ۳: «برای اینکه فروش روزانه‌ی مغازه‌ام را از ۲۰۰،۰۰۰ به ۳۰۰،۰۰۰ تومان برسانم، باید چکار کنم؟»

مثال ۴: «چطور نمره‌ی درس فیزیکم را برای ترم بعد از ۱۲ به ۱۸ برسانم؟»

مثال ۵: «برای کاهش ۳۰ درصد از هزینه‌های تولید محصول جدید در شرکتم، باید چه اقداماتی انجام دهم؟»

 
۲. مرحله دوم

در مرحله‌ی باید حداقل ۲۰ جواب متفاوت برای آن سؤال پیدا کنید! در این مرحله اصلاً راجع به پاسخ‌ها قضاوت نکنید. حتی اگر احساس می‌کنید که یک جواب خنده‌دار و غیرعملی است، آن را کنار نگذارید و فقط هر جوابی را که به ذهنتان می‌رسد، یادداشت کنید. این کار بسیار لذت‌بخش است. حتی می‌توانید آن را به‌عنوان یک بازی و سرگرمی (که بسیار مفید و نتیجه‌بخش است) در نظر بگیرید.

نکته مهم: توجه کنید که می‌توانید بیشتر از ۲۰ جواب بدهید، اما تعداد جواب‌هایتان نباید کمتر از ۲۰ باشد.

معمولاً جواب‌های اولیه، یعنی ۳ تا ۵ جواب اول بسیار ساده خواهد بود و خیلی سریع به ذهنتان خواهند رسید. ۵ تا ۱۰ جواب بعدی دشوارتر خواهد بود و برای یافتن آن‌ها باید بیشتر فکر کنید و زمان بیشتری را به آن‌ها اختصاص دهید. هرچه تعداد جواب‌ها افزایش می‌یابد، پاسخ‌ها نیز دشوارتر می‌شود. ۵ جواب آخر از همه‌ی جواب‌ها دشوارتر و نیازمند زمان بیشتری است.

مثلاً ساده‌ترین جواب برای مثال ۱ این است: «ساعت کاری‌ام را دو برابر کنم!»

علت اینکه حتماً باید ۲۰ جواب یا ایده پیدا کنید، این است که اغلب آخرین پاسخ (جواب ۲۰اُم) بهترین ایده برای آن موضوع یا کار خواهد بود. اگر بخواهید بیشتر از ۲۰ پاسخ بدهید، حتماً ایده‌های قوی‌تر و بهتری نیز به ذهنتان خواهد رسید.

 
۳. مرحله سوم

حالا باید از بین این ۲۰ ایده، یک مورد (بهترین) را انتخاب کنید و روی آن ایده تمرکز و کار کنید.

مرحله طلایی: این مرحله اختیاری و به این صورت است که برای اثربخشی چند برابر، می‌توانید همین روش ۲۰ ایده‌ای را برای ایده‌ی انتخابی‌تان (بهترین جواب) انجام دهید و برای اجرا کردن آن ایده، ۲۰ روش مختلف پیدا کنید.

 
۴. مرحله چهارم

اکنون باید فوراً بر اساس ایده‌ی انتخابی‌تان دست‌به‌کار شوید و اقدام کنید. منتظر زمان مناسب نباشید و نترسید! ایده‌های استفاده‌نشده، به هیچ دردی نمی‌خورند و قدرتی ندارند. حتماً برای اجرای ایده اقدام کنید. با این کار خلاقیت و انگیزه‌تان افزایش می‌یابد تا جواب‌های بیشتری را به اجرا درآورید.

 
نکته: بهترین زمان برای اجرای این تکنیک، صبح زود است که باعث می‌شود ذهنتان در طول روز باز شود. اگر نتوانستید ۲۰ جواب پیدا کنید، می‌توانید در طول روز به آن فکر کنید تا جواب‌های بیشتری بیابید.

 

۵۰۰۰ ایده در سال

اگر این تکنیک را هرروز اجرا کنید:

  • هرروز: ۲۰ ایده
  • هرهفته (فقط ۵ روز): ۱۰۰ ایده
  • هرسال (فقط ۵۰ هفته): ۵۰۰۰ ایده

و اگر هرروز فقط یک ایده را اجرا کنید:

  • هرروز: ۱ ایده اجرایی
  • هرهفته: ۵ ایده اجرایی
  • هرسال: ۲۵۰ ایده اجرایی

به‌این‌ترتیب، ۵۰۰۰ ایده در سال تولید خواهید کرد و حداقل ۲۵۰ ایده را به مرحله‌ی اجرا خواهید گذاشت! با این روش به موفق خارق‌العاده‌ای دست خواهید یافت؛ زیرا افراد معمولی طی یک ماه و حتی یک سال، کمتر از ۵ ایده تولید می‌کنند که اغلب برای اجرای آن‌ها هم اقدام نمی‌کنند.

توجه: این مقاله شامل دو بخش می‌باشد. برای مطالعه بخش دوم، به لینک زیر مراجعه کنید!
سیال سازی ذهن – بخش دوم


نویسنده: فردین محمدی
منبع: موفق‌یار

 
خبرنامه موفق‌یار
اگر می‌خواهید از جدیدترین مقالات، آموزش‌ها، دانلودهای رایگان و محصولات سایت موفق‌یار در ایمیل خود باخبر شوید و از هدایا و تخفیف‌های ویژه بهره‌مند شوید، همین الان آدرس ایمیل خود را در زیر وارد کنید و عضو خبرنامه موفق‌یار شوید.

 

کانال تلگرام موفق‌یار