۳ عامل مؤثر در شکل‌گیری تحول

برای اینکه خودتان را متحول کنید و حرکتتان در مسیر موفق شدن و ایجاد تغییرات مثبت و دائمی در زندگی سریع و آسان باشد، ۳ عامل بسیار مؤثر است.

 

۱. پرهیز از وعده دادن

مثلاً شما که این مقاله را می‌خوانید و می‌خواهید متحول شوید، با خود می‌گویید: «من الآن که کار دارم و باید به کارم برسم، پس فعلاً بمونه تا از امشب یا فردا متحول میشم!» شب خسته می‌شوید و می‌خوابید. صبح که از خواب بیدار می‌شوید، باید به سر کارتان یا به دانشگاه و … بروید و دچار روزمرگی می‌شوید. با خود می‌گویید: «تا الآن که نشد، برای اینکه درست بشه، از یکم ماه بعد متحول میشم!» و تکرار و تکرار…

بهترین راه این است که زندگی خود را به روزها تقسیم کنید و یک روز یک روز زندگی کنید. پس همین امروز و همین حالا بهترین و تنها زمان ممکن برای متحول‌شدن شماست. خود را با وعده‌های دروغین فریب ندهید و وعده را برای همیشه کنار بگذارید.

 

۲. تغییرات جزئی

لازم نیست به‌یک‌باره یک تغییر بسیار بزرگ در خود ایجاد کنید. یک فرد سیگاری که بیست سال است سیگار می‌کشد، نمی‌تواند در یک روز سیگار را ترک کند. یک فرد چاق که طی ده سال ۵۰ کیلوگرم اضافه‌وزن پیدا کرده، نمی‌تواند در دو ماه خود را لاغر کند. تغییرات جزئی و کوچک را از همین حالا شروع کنید تا بتوانید تغییرات بسیار بزرگ‌تری در خود ایجاد کنید.

 

۳. شرطی شدن

شرطی شدن در اینجا یعنی عادت کردن به ترک کارهای بد و انجام کارهای خوب.

مراحل شرطی شدن:

۱. شرط‌گذاری

ذهن ما برای وعده‌های طولانی‌مدت رغبت زیادی نشان نمی‌دهد و آمادگی ندارد، اما برای وعده‌های کوتاه‌مدت، به‌سرعت و به‌راحتی رغبت نشان می‌دهد و تمایل دارد. در شرط‌گذاری می‌توانید هرروز صبح که از خواب بیدار می‌شوید، برای انجام کار موردنظر خود و فقط برای همان روز (برای یک روز) شرط بگذارید که تا پایان روز چنین ویژگی‌هایی را داشته باشید و چنین ویژگی‌هایی را نداشته باشید.

مثلاً من امروز سیگار نمی‌کشم (فقط همین امروز)، یا من امروز اصلاً حرف منفی نمی‌زنم، یا من امروز غذای کمی می‌خورم و شیرینی و نوشابه نمی‌خورم، یا من امروز یک ساعت مطالعه می‌کنم، یا من امروز به دیگران کمک می‌کنم و … . تحمل یک روز بسیار راحت است و قابل انجام است. اگر شما بگویید: «من دیگه تا آخر عمرم دروغ نمیگم!»، این قابل‌باور نیست و حتی مغز خودتان آن را قبول نمی‌کند و بعد از چند روز دوباره دروغ می‌گویید؛ اما یک روز را می‌توانید اصلاً دروغ نگویید.

 
۲. عمل و مراقبت

باید در طول روز دقت کنید که به قولی که داده‌اید و به شرطی که صبح گذاشته‌اید، عمل کنید. در مراقبت اگر به قول و وعده‌تان عمل نکردید و کارتان غلط و برخلاف شرط بود، بهتر است آن کار غلط را متوقف کنید. توجه کنید که نباید آن روز را بشکنید و بگویید که از فردا صبح انجام خواهید داد؛ بلکه باید در همان روز و همان لحظه متوجه کار اشتباه خود شوید و این بار با دقت بیشتری تا پایان روز آن اشتباه را تکرار نکنید. یادتان باشد که اگر زمین خوردید، حتماً همان موقع دوباره بلند شوید و به راه درست ادامه دهید و افسوس نخورید.

 
۳. بررسی

شما باید در پایان هرروز و قبل از این‌که به رختخواب بروید، کارهای آن روزتان را بررسی کنید و ببینید چقدر به شرطتان عمل کرده‌اید و چقدر برخلاف آن؟ به خودتان نمره بدهید! می‌توانید خود را تشویق یا تنبیه کنید. اگر عملکردتان ضعیف است، حتماً آن را بررسی کنید و از فردا مراقبت بیشتری کنید تا وعده‌تان را کاملاً عملی کنید. اگر عملکردتان خوب است، خوشحال باشید، اما باید از فردا تلاش بیشتری کنید تا حتی بهتر از آن شوید.

این ۳ مرحله را هرروز تکرار کنید و هر بار بهتر از بار قبل و از نتیجه‌ی آن شگفت‌زده شوید!

 
نکته بسیار مهم: در مسیر تحول، به‌محض شروع تغییرات، ابتدا با مقاومت‌ها مواجه می‌شوید (این قانون کائنات است). در این مواقع باید خوشحال باشید، چون شرط شما پاسخ می‌گیرد. مقاومت‌ها برای رشد است، مثل بادبادک که همیشه با باد مخالف بالا به هوا می‌رود، نه باد موافق. اگر ضعیف باشید و ایستادگی نکنید، هرگز به هدفتان نخواهید رسید. اگر عزم راسخ داشته باشید و عمل کنید، مقاومت‌ها کم‌کم شکسته می‌شوند و اوضاع موافق و مناسب می‌شود و بعد از گذشت مدتی توقف‌ناپذیر می‌شوید.

به یاد داشته باشید که برای رسیدن به چیزهای جدید، باید به انسانی جدید تبدیل شوید.

 
نویسنده: فردین محمدی
منبع: موفق‌یار

کانال تلگرام موفق‌یار