۷ گرا تا آمادگی ذهنی برای موفقیت

برای تنظیم قطب‌نمای ذهنتان به ۷ گرا نیاز دارید! شما باید ۷ گرایش مهم در خودتان ایجاد کنید که ذهنتان کاملاً آمادگی داشته باشد تا بتوانید به موفقیت برسید و به یک فرد مثبت و خوش‌بین در همه‌ی شرایط تبدیل شوید.

 

۱. به آینده فکر کنید

«آینده‌گرا» باشید! هیچ‌گاه افسوس گذشته را نخورید، زیرا به آن تسلط ندارید و نمی‌توانید تغییرش دهید. اگر در گذشته شکست خورده‌اید، فریبتان داده‌اند، ضرر بزرگی متحمل شده‌اید، به شما خیانت کرده‌اند یا اتفاق ناگواری برایتان رخ داده است؛ اکنون کاری از دستتان ساخته نیست! تنها نکته‌ی مفیدی که می‌توانید از این اتفاقات به دست آورید، درسی است که از آن می‌گیرید و تجربه‌ای است که کسب می‌کنید. اگر مدام در گذشته‌ی تلخ خود غرق شوید، تنها روح و جسم و ذهنتان را نابود می‌کنید!

افراد موفق همیشه درباره‌ی آینده‌ی خود بسیار تفکر می‌کنند. شما نیز با کارهای درست در زمان حال، آینده‌ی خود را بسازید. طرح سؤال «چگونه» بسیار قدرتمند و مهم است. وقتی بدانید چه خواسته‌ای دارید، تنها سؤالی که باقی می‌ماند، این است: «چگونه به هدفم برسم؟»

 

۲. به اهدافتان بیندیشید

«هدف‌گرا» باشید! باید اهداف روشن، دقیق و مکتوبی داشته باشید تا بتوانید به آن‌ها برسید. اهدافتان می‌تواند در زمینه‌های مادی، معنوی، کاری، خانواده، سلامتی و… باشد.

۷ اقدام برای هدف‌گذاری:

  1. تعیین کنید که در هر زمینه‌ای چه می‌خواهید.
  2. هدف‌هایتان را بسیار دقیق و روشن بنویسید.
  3. برای رسیدن به اهدافتان، زمان لازم را مشخص کنید.
  4. فهرستی از تمام کارها و اقداماتی که برای رسیدن به اهدافتان باید انجام دهید، تهیه کنید.
  5. برای اقدامات فهرست خود برنامه‌ریزی کنید.
  6. بلافاصله برای برنامه‌تان اقدام کنید و کاری را که لازم است، انجام دهید.
  7. تصمیم بگیرید و متعهد شوید که همه‌روزه کاری انجام دهید تا شما را به هدفتان نزدیک کند.

 

۳. از خود بخواهید که جزء بهترین‌ها باشید

«برتری‌گرا» باشید! تصمیم بگیرید که به جمع ۱۰ درصد برتر در حرفه‌ی خود بپیوندید. هیچ‌کس و هیچ عاملی جز خودتان نمی‌تواند شما را متوقف کند! همه‌چیز تنها به شما بستگی دارد.

سؤال کلیدی: «کدام تک مهارت است که اگر در خودم بهتر کنم و آن را به سطح عالی برسانم، در حرفه‌ام بیش از هر چیز دیگری به من کمک می‌کند؟»

سؤال بالا را از خودتان بپرسید و بهترین جواب را برای آن پیدا کنید. حالا مهارت موردنظر را به‌عنوان یک هدف در نظر بگیرید، برای رسیدن به آن برنامه‌ریزی کنید و هرروز روی آن کار کنید.

 

۴. به نتایج توجه کنید

«نتیجه‌گرا» باشید! همیشه به نتیجه‌ی کارها فکر کنید. فهرست کارهایتان را اولویت‌بندی کنید و مهم‌ترین کار را انتخاب کنید، سپس با تمام وجود به انجام دادن آن بپردازید تا آن را تکمیل کنید و به انتها برسانید.

 

۵. روی راه‌حل‌ها متمرکز شوید

«راه‌حل‌گرا» باشید! به خود مسائل یا مشکلات فکر نکنید، بلکه به راه‌حل آن‌ها فکر کنید. به‌جای فکر کردن به اینکه چه اتفاقی افتاده و چه کسی مقصر است، تنها به راه‌حل بیندیشید و به دنبال یافتن آن باشید. توانایی حل مسئله را در خودتان افزایش دهید و به راه‌حل‌ها متمرکز شوید.

 

۶. به یادگیری متعهد شوید

«رشدگرا» باشید! متعهد شوید که در تمام عمرتان به یادگیری بپردازید. «زندگی ما تنها در صورتی بهتر می‌شود که ما بهتر شویم.» همیشه به دنبال اطلاعات جدید، روش‌های تازه، ایده‌های نو و مطالب مفید باشید. به شما تبریک می‌گویم! اگر این مقاله را می‌خوانید، پس در حال یادگیری هستید و این نشان از برتری شما دارد!

این یکی از مهم‌ترین تفاوت‌های موفق‌ها و سایرین است. افراد بسیار موفق و ثروتمند همیشه حداقل ۲ ساعت را در روز به یادگیری خودشان اختصاص داده‌اند و می‌دهند. به دنبال مطالب بی‌ارزش و غیرمفید نباشید. بیشتر مردم فقط تلویزیون تماشا می‌کنند! آینده متعلق به کسانی است که هرروز توانایی‌هایشان را افزایش می‌دهند و بهتر می‌شوند.

فراوان کتاب بخوانید؛ در کارگاه‌ها، دوره‌ها و همایش‌های آموزشی شرکت کنید و از محصولات آموزشی (سی‌دی‌ها و دی‌وی‌دی‌های صوتی و تصویری و…) مناسب استفاده کنید. این آموزش‌ها می‌تواند درزمینه‌ی اهدافتان، زندگی شخصی یا کارتان و… باشد.

نکته بسیار مهم: همیشه حداقل ۵ درصد از درآمدتان و ۱ ساعت از زمانتان را در طول روز به یادگیری اختصاص دهید. سرمایه‌گذاریِ آموزشی بسیار پُرسود و درواقع بهترین نوع سرمایه‌گذاری است؛ زیرا می‌توانید تا صدها برابر آن مبلغ را به درآمدتان بیفزایید و چندین هزار درصد سود کنید! این اغراق نیست، بلکه کاری است که همه‌ی ثروتمندان انجام می‌دهند.

اگر این مورد بسیار مهم را تا پایان عمرتان پیگیری کنید، به نتایج فوق‌العاده‌ای خواهید رسید و همیشه جزء ۵ درصد برتر جامعه خواهید بود! در ابتدا کمی صبور باشید تا به نتیجه برسید. وقتی لذت این کار را بچشید، دیگر هرگز دست از این کار نخواهید کشید!

 

۷. همین حالا انجام دهید

«عمل‌گرا» باشید! شما تنها زمانی به اهدافتان خواهید رسید که عمل کنید! هر چیزی که یاد می‌گیرید، بدون عمل، ارزشی ندارد. شاید مهم‌ترین تفاوت افراد موفق و ناموفق در «عمل کردن» باشد. هر نکته‌ای که یاد می‌گیرید و هر برنامه‌ای که دارید، بلافاصله به آن عمل کنید و سرعت عمل داشته باشید. همیشه به انجام دادن کارهای کلیدی و مهم خود با تمرکز بپردازید و سریع اقدام کنید.

 
نویسنده: فردین محمدی
منبع: موفق‌یار

کانال تلگرام موفق‌یار