چهار هدف مهم مالی

یک زمینه از اهداف کلی ما را اهداف مالی تشکیل می‌دهند. تمام ثروتمندان دارای اهداف مالی مهمی بوده‌اند و با پیگیری مداوم آن اهداف توانسته‌اند به ثروت قابل‌توجهی دست یابند. شما باید همیشه چهار هدف بسیار مهم مالی را دنبال کنید.

اهداف در زمینه‌های مختلفی بوده و جنبه‌های گوناگونی شامل زندگی شخصی، حرفه و کار، مالی، معنوی، روابط و… دارد که ما باید در اهدافمان همیشه اعتدال داشته باشیم و همه‌ی ابعاد و جنبه‌های آن را باهم و هم‌زمان رشد دهیم تا زندگی‌مان توازن داشته باشد؛ در غیر این صورت، واقعاً خوشبخت نخواهیم شد!

 

تعیین اهداف مهم مالی

بدون شک یکی از مهم‌ترین زمینه‌های اهداف «اهداف مالی» هستند. درزمینه‌ی اهداف مالی، همه‌ی تلاشتان را به کار ببرید تا همواره در زندگی‌تان و تا پایان عمر، چهار هدف مهم مالی زیر را دنبال کنید:

  • حداکثر کردن درآمد
  • حداقل کردن هزینه‌ها و مخارج
  • حداکثر کردن پس‌انداز و سرمایه‌گذاری
  • محافظت از خود در برابر حوادث غیرمترقبه

پیگیری تنها یک یا دو هدف از موارد بالا تنها وضعیت مالی شما را کمی بهتر خواهد کرد و نمی‌تواند ضامن ثروتمندی شما باشد؛ اما اگر همه‌ی این اهداف را در کنار هم و در درازمدت دنبال کنید، می‌توانید به «استقلال مالی» برسید و زندگی بسیار راحتی داشته باشید.

 

حداکثر کردن درآمد

یکی از اولین اقدامات اساسی و مهم برای ثروتمند شدن «افزایش درآمد» است. تا زمانی که درآمد پایینی داشته باشیم، نمی‌توانیم قدم بزرگی به‌سوی ثروت برداریم. البته این به آن معنا نیست که با درآمد کم یا معمولی هرگز نمی‌توان زندگی مالی خوبی داشت، بلکه با درآمد زیاد راهتان بسیار آسان‌تر خواهد بود.

به دنبال راهی برای افزایش درآمدتان باشید تا آن را به حداکثر برسانید. می‌توانید: برای خودتان کسب‌وکاری راه بیندازید، شغلتان را تغییر دهید، در شغلتان ارتقا بگیرید، ارزش خدماتتان را افزایش دهید، دو شغله شوید، کار پاره‌وقت انجام دهید و…

اشتباه بسیار بزرگی که بیشتر مردم مرتکب می‌شوند، آن است که گمان می‌کنند با درآمد بالا ثروتمند خواهند شد و درآمد تعیین‌کننده‌ی ثروت است. شما باید همراه با افزایش درآمدتان، اهداف دیگر را هم دنبال کنید تا به ثروت برسید.

دو نکته بسیار مهم:

۱. «ثروت با میزان دارایی تعیین می‌شود، نه با مقدار درآمد.»
۲. «میزان درآمدی که دارید مهم نیست، مهم آن است که چه مقدار آن را حفظ می‌کنید.»

 

حداقل کردن هزینه‌ها و مخارج

همیشه به دنبال راهی باشید تا هزینه‌های زندگی‌تان را کاهش دهید. به عقیده‌ی من حداقل ۲۰ درصد از هزینه‌های هر فرد یا خانواده‌ای بیهوده و اضافی است و برای برخی بسیار بیش از این مقدار می‌باشد! برخی هزینه‌ها را می‌توانید کاملاً حذف کنید و برخی را کاهش دهید.

چند نمونه از هزینه‌های اضافی: هزینه‌ی فست‌فود، استفاده از غذاهای حاضری، کرایه‌ی آژانس، عطر و ادکلن گران‌قیمت، لباس‌های مارک‌دار، استفاده از برندهای گران‌قیمت، خرید چیپس و پفک و تنقلات فراوان، بنزین زیاد برای اتومبیل، لوازم لوکس برای منزل مثل مبلمان و بوفه و لوستر، برگزاری مهمانی‌های بیش‌ازاندازه، خرید کادوهای گران‌قیمت و…

بهترین روش برای کاهش هزینه‌ها:

۱. «تمام هزینه‌ها و مخارجتان را در دفتری یادداشت کنید.»
۲. «همیشه لیستی برای خرید آماده کنید و فقط از روی لیست خرید کنید.»
۳. «از فروشگاه‌های ارزان‌فروش خرید کنید و سعی کنید خریدهایتان را در حراجی‌ها و تخفیف‌ها انجام دهید.»

 

حداکثر کردن پس‌انداز و سرمایه‌گذاری

اگر دو مورد قبلی را به‌خوبی انجام دهید، یعنی «درآمدتان را افزایش دهید» و «هزینه‌هایتان را کاهش دهید» مبلغ قابل‌توجهی از درآمدتان برایتان باقی خواهد ماند که باید آن را پس‌انداز کنید. اشتباه اغلب افراد آن است که ابتدا هزینه‌ها را انجام می‌دهند و سپس اگر پولی اضافه آمد، آن را پس‌انداز می‌کنند!

بهترین روش برای پس‌انداز:

«به‌محض اینکه درآمدتان را به دست آوردید (حقوقتان را گرفتید، فروشتان را انجام دادید، کمیسیون خود را دریافت کردید یا …)، ابتدا پس‌انداز موردنظرتان را کنار بگذارید، سپس باقی آن را به هزینه‌ها اختصاص دهید.»

توصیه می‌کنم حتی در بدترین شرایط حداقل ۱۰ درصد از درآمدتان را پس‌انداز کنید و هرگز دست به پس‌اندازتان نزنید. برای پس‌انداز می‌توانید حساب سپرده‌ای در بانک افتتاح کنید و سودی هم بابت آن دریافت کنید.

نکته‌ی مهم آن است که پس‌انداز تنها کافی و چاره‌ساز نیست، بلکه شما باید با مبالغی که پس‌انداز می‌کنید، اقدام به سرمایه‌گذاری کنید، اما این کار را با ناآگاهی و با توجه به توصیه‌ی عموم مردم نکنید! زمان بگذارید و هزینه کنید تا روش‌های سرمایه‌گذاری را یاد بگیرید. با مبلغ کم شروع کنید و کسب علم و تجربه کنید تا از عهده‌ی این کار به‌خوبی برآیید.

بازارهای مهم سرمایه‌گذاری: کسب‌وکار شخصی، املاک و مستغلات، طلا و سکه، ارز، بورس و سهام، فارکس، سپرده بانکی و…

پُرسودترین سرمایه‌گذاری:

توصیه‌ی اکید می‌کنم که حتماً روی یادگیری خودتان سرمایه‌گذاری ویژه‌ای کنید و حتی در بدترین شرایط حداقل ۵ درصد از درآمدتان را بابت آموزش و یادگیری مهارت‌های مهم و کاربردی در زندگی‌تان و درزمینه‌ی کاری‌تان اختصاص دهید، زیرا سرمایه‌گذاری آموزشی باارزش‌ترین و بهترین سرمایه‌گذاری است و می‌تواند تا چندین هزار درصد بازگشت سرمایه داشته باشد!

 

محافظت از خود در برابر حوادث غیرمترقبه

حادثه خبر نمی‌کند! زندگی ما یکنواخت نیست و به‌گونه‌ای است که گاهی در شرایط ویژه‌ای قرار می‌گیریم. البته منظور از حادثه، تصادف یا صرفاً چیز خطرناکی نیست. حوادث غیرمترقبه می‌تواند چیزهایی مانند پول رهن خانه، بازپرداخت یک وام بزرگ، تولد فرزند، مخارج ازدواج فرزندان، مخارج درمان بیماری، پوشش هزینه‌های یک تصادف، هزینه‌ی تعمیرات منزل، هزینه‌ی تعمیر اساسی اتومبیل و… باشد.

علاوه بر پس‌انداز و سرمایه‌گذاری همیشه مقداری پول نقد کنار بگذارید تا در صورت بروز یک حادثه‌ی غیرقابل‌پیش‌بینی بتوانید از عهده‌ی تأمین مخارج آن برآیید و نیازی نداشته باشید تا پول قرض کنید یا وام بگیرید و… ! با این کار نگرانی را تا حد زیادی از خودتان دور می‌کنید.

 
به شما قول می‌دهم که اگر این چهار هدف مهم مالی را به‌طورجدی و مداوم پیگیری کنید، در درازمدت تأثیر بسیار چشمگیری بر وضعیت مالی شما خواهد گذاشت و زندگی‌تان را کاملاً بهبود خواهد بخشید تا هرچه بیشتر به استقلال مالی نزدیک شده و ثروتمند شوید.

 

آیا آموزش بیشتری می‌خواهید؟

پیشنهاد ویژه: محصول «تفکر مالی به روش میلیاردرها»

چگونه با ایجاد ذهن پول‌ساز و تفکر مالی به روش میلیاردرها ثروتمند شویم؟

اگر می‌خواهید طرز فکر، رفتار و اسرار ثروتمندان را به‌خوبی و کامل (در ۲۰ درس بسیار کاربردی) یاد بگیرید تا بتوانید به ثروت و استقلال مالی برسید، می‌توانید محصول زیر را سفارش بدهید!

 
نویسنده: فردین محمدی
منبع: موفق‌یار

کانال تلگرام موفق‌یار