اندیشیدن دوبُعدی برای ثروتمند شدن

در بین تمام انسان‌ها دو نوع نحوه‌ی اندیشیدن و ذهنیت متضاد وجود دارد. اندیشیدن دوبُعدی و ذهنیت وفور و فراوانی که مختص افراد موفق و ثروتمند است و اندیشیدن تک‌بُعدی و ذهنیت فقر و کمبود که متعلق به بیشتر انسان‌ها است.

 

اندیشیدن دوبُعدی

ثروتمندان و افراد موفق به‌صورت «دوبُعدی» فکر می‌کنند و «ذهنیت وفور و فراوانی» دارند. آن‌ها معتقدند که تمام افراد جهان می‌توانند موفق، ثروتمند و خوشبخت باشند. آن‌ها باور دارند که از هر نعمتی به مقدار فراوان برای همه‌ی انسان‌ها وجود دارد.

نکته: برای ثروتمند شدن باید این‌گونه بیندیشید و این ذهنیت را داشته باشید.

 

اندیشیدن تک‌بُعدی

بیشتر انسان‌ها و به‌خصوص اکثر افراد ناموفق و بی‌پول به‌صورت «تک‌بُعدی» فکر می‌کنند و «ذهنیت فقر و کمبود و محدودیت» دارند. این اندیشه و ذهنیت بیان می‌کند که همه‌چیز کم و محدود است. این افراد تصور می‌کنند برای اینکه یک نفر ثروتمند شود، ده‌ها انسان دیگر نباید به پول برسند تا آن شخص بتواند پول آن‌ها را به چنگ آورد و به ثروت برسد.

نکته: این تفکر و ذهنیت انسان را به فقر و بدبختی می‌رساند.

 

ذهنیت‌های متضاد و مسیرهای متفاوت

دو ذهنیت بالا متضاد هستند و دو مسیر کاملاً متفاوت را ایجاد می‌کنند. واقعیت این است که برای پولدار شدن نیازی نیست که شخص حق دیگران را بخورد و به حقوق آن‌ها تجاوز کند، بلکه پول به‌اندازه‌ی کافی برای همه موجود است و هرکسی می‌تواند سهم فراوانی از ثروت جهان داشته باشد.

  • آیا می‌توان هم در این دنیا خوشبخت بود و هم در آخرت سعادتمند شد؟
  • آیا می‌توان هم پول زیادی داشت و هم انسان خوبی بود؟
  • آیا می‌توان هم شغل موردعلاقه را داشت و هم درآمد بالا کسب نمود؟
  • آیا می‌توان هم کار کرد و هم به تفریح و لذت پرداخت؟
  • و…

جواب تمام این سؤالات مثبت است. بله، می‌توان هر دو مورد را داشت. این نوع تفکر همان اندیشیدن دوبُعدی است. افراد موفق و ثروتمند این‌گونه فکر می‌کنند. آن‌ها معتقدند که می‌توانند همه‌چیز را باهم داشته باشند. انسان‌های بسیار موفق حتی باوجود مشکلات معمولاً معنویت، مادیات، سلامتی، روابط قوی، خانواده‌ی خوب، کار عالی، درآمد بالا و… را در کنار هم دارند و واقعاً خوشبخت هستند.

بیشتر افراد جهان که جزء افراد ناموفق و بی‌پول هستند، دقیقاً در جهت مخالف قرار دارند. آن‌ها تک‌بُعدی فکر می‌کنند و همیشه در حال انتخاب یک مورد هستند، زیرا آن‌ها معتقدند که نمی‌توانند همه‌چیز را باهم داشته باشند.

 

تفکر برنده-برنده

ثروتمندان «بُرد-بُرد» یا «برنده-برنده» فکر می‌کنند؛ یعنی معتقدند که هم خودشان می‌توانند برنده شوند و هم دیگران را برنده کنند. این کاری است که اغلب کارآفرینان انجام می‌دهند. آن‌ها با ارائه‌ی یک کالا یا خدمت، نیاز مردم را حل می‌کنند و خودشان هم به پول خوبی می‌رسند.

زندگی مثل مسابقات ورزشی نیست که فقط یک نفر برنده شود و دیگران ببازند، بلکه همه می‌توانند برنده شوند. افراد ضعیف گمان می‌کنند که قربانی افراد قوی‌تر هستند. اگر تفکرتان همیشه برنده-برنده باشد، می‌توانید به ثروت برسید.

بیشتر افراد بی‌پول همیشه حداکثر فقط یک طرف را برنده می‌دانند. آن‌ها «برنده-بازنده» یا «بازنده-برنده» یا بدتر از آن «بازنده-بازنده» فکر می‌کنند.

  • تفکر برنده-بازنده: من باید ببرم و نفر مقابلم یا دیگران باید ببازند.
  • تفکر بازنده-برنده: من می‌بازم تا نفر مقابلم یا دیگران ببرند.
  • تفکر بازنده-بازنده: هر دو طرف (هم من و هم نفر مقابلم یا دیگران) می‌بازند.

 

پول در مقابل یا در کنار خوشبختی؟!

بیشتر انسان‌ها همیشه در حال معامله کردن (از نوع بد) در زندگی هستند. به اعتقاد این افراد بین پول و سایر جنبه‌های زندگی فقط یک مورد را می‌توان انتخاب کرد؛ یعنی یک نفر باید یا فرد پولدار و انسان بدی باشد یا در مقابل آن، فرد بی‌پول و انسان خوبی باشد.

این مقایسه کاملاً غلط و غیرمنطقی است. آیا می‌توانید جواب بدهید که بین شب و روز، دست و پا، مرد و زن کدام‌یک بهتر و مهم‌تر است؟! درواقع هرکدام از این موارد مکمل همدیگرند و هر یک بدون وجود دیگری ناقص است.

اعتقاد به اینکه «پول خوشبختی نمی‌آورد!» غلط و خنده‌آور است و این جمله را فقط افراد بی‌پول می‌توانند بگویند! خوشبختی قسمت‌های مختلفی دارد، مثل سلامتی، خانواده‌ی خوب، شادی، فکر مثبت، کار عالی، موفقیت در زمینه‌های مختلف، استقلال مالی و ثروت و… . باوجود پول می‌توان بسیار خوشبخت‌تر بود و زندگی بهتری داشت. برای رسیدن به موفقیت و خوشبختی باید تعادل را در زندگی رعایت نمود.

نکته: پول و خوشبختی در مقابل همدیگر قرار ندارند، بلکه در کنار هم هستند.

این تفکر غلط که «پول مخالف خوشبختی است» ریشه در دوران کودکی، نوع تربیت، محیط، تأثیر حرف‌های دیگران و… دارد که ذهن شخص را اشتباه برنامه‌ریزی می‌کند و او باوجوداینکه ظاهراً به دنبال پول است، اما در باطن و ناخودآگاه از پول فرار می‌کند، زیرا گمان می‌کند که پول او را به بدبختی می‌کشاند.

نکته بسیار مهم: تا زمانی که تفکر، اعتقاد، باور و احساستان این باشد که پول چیز بدی است و مانع خوشبختی است، هرگز نمی‌توانید ثروتمند شوید و همیشه پول از شما فرار می‌کند!

برای اینکه به ثروت برسید، مهم‌تر از هر کاری باید آن‌قدر روی افکار و اعمالتان کار کنید که تفکرتان دقیقاً مثل ثروتمندان و افراد موفق شود.

 

آیا آموزش بیشتری می‌خواهید؟

پیشنهاد ویژه: محصول «تفکر مالی به روش میلیاردرها»

چگونه با ایجاد ذهن پول‌ساز و تفکر مالی به روش میلیاردرها ثروتمند شویم؟

اگر می‌خواهید نحوه اندیشیدن، رفتار و اسرار ثروتمندان را به‌خوبی و کامل (در ۲۰ درس بسیار کاربردی) یاد بگیرید تا بتوانید به ثروت و استقلال مالی برسید، می‌توانید محصول زیر را سفارش بدهید!

 
نویسنده: فردین محمدی
منبع: موفق‌یار

 
خبرنامه موفق‌یار
اگر می‌خواهید از جدیدترین مقالات، آموزش‌ها، دانلودهای رایگان و محصولات سایت موفق‌یار در ایمیل خود باخبر شوید و از هدایا و تخفیف‌های ویژه بهره‌مند شوید، همین الان آدرس ایمیل خود را در زیر وارد کنید و عضو خبرنامه موفق‌یار شوید.

 

کانال تلگرام موفق‌یار