ساده‌ترین روش ثروتمند شدن

برای ثروتمند شدن روش‌های مختلفی وجود دارد که هر کس می‌تواند به‌تناسب علاقه، توانایی و شرایط خود، با استفاده از یک یا چند روش خاص به ثروت موردنظر خود برسد. در این مقاله، به توضیح ساده‌ترین روش ثروتمند شدن می‌پردازیم.

 

پس‌انداز برای استقلال مالی

ثروتمند شدن کار آسانی نیست و سختی‌های زیادی دارد. همه‌ی افراد به‌صورت بالقوه توانایی ثروتمند شدن را دارند، اما کمتر از ۵ درصد مردم به‌صورت بالفعل می‌توانند ثروتمند شوند، زیرا این افراد حاضرند همه‌ی کارها و اقدامات لازم را انجام داده و تمام سختی‌ها را تحمل کنند.

اولین و ساده‌ترین روش برای رسیدن به استقلال مالی، «پس‌انداز» است. البته این روش هوشمندانه نیست و به افراد خبره توصیه نمی‌شود؛ اما اگر کسی نتواند سختی‌ها را تحمل کند و مایل به تلاش زیاد نباشد، می‌تواند از این روش استفاده کند. این روش برای تمام افراد، در هر زمان، هر شرایطی و با هر شغلی به‌خوبی جواب می‌دهد.

شروع به پس‌انداز کنید! بهترین شیوه‌ی پس‌انداز این است که اگر بتوانید ۳۰ درصد از تمام درآمد خود را پس‌انداز کنید، می‌توانید پس از سال‌ها ثروتمند شوید. البته این مقدار زیاد است و بهتر است با ۱۰ درصد شروع کنید! یک حساب سپرده‌ی مخصوص با بیشترین سود (مثلاً ۲۰ تا ۲۵ درصد در سال) برای پس‌انداز باز کنید و هرماه ۱۰ درصد از درآمد خود را پس‌انداز کنید. تمام دسترسی‌های خود را به این حساب محدود کنید و این حساب را با سایر دریافت و پرداخت‌های خود تداخل ندهید. تنها دفترچه حساب کافی است. کارت بانکی، رمز اینترنتی، اینترنت‌بانک، تلفن‌بانک، نرم‌افزار موبایل و… برای این حساب نگیرید و فعال نکنید! متعهد شوید و به خودتان قول بدهید که هرگز و در هیچ شرایطی به این حساب دست نزنید! همیشه یادتان باشد که «روز مبادا وجود ندارد!» این مبلغ را کم‌کم افزایش دهید و هدفتان این باشد که آن را به ۳۰ درصد برسانید.

مبلغی که هرماه به این حساب واریز می‌کنید، شاید در ابتدا ناچیز باشد، اما در درازمدت و پس از ۲۰ تا ۳۰ سال و براثر بهره‌ی مرکب، رقم بسیار بزرگی خواهد شد (حداقل یک تا چند میلیارد تومان)! حتی با وجود تورم، بازهم ثروت خوبی در انتظارتان خواهد بود! این دقیقاً همان کاری است که بیمه‌های بازنشستگی و عمر برای شما انجام می‌دهند، اما بیشتر به نفع خودشان کار می‌کنند!

 
با ۱ درصد شروع کنید!

برخی گمان می‌کنند که ۱۰ درصد زیاد است، اما به شما قول می‌دهم که حتی با ۹۰ درصد درآمدتان هم می‌توانید به‌خوبی و با همان کیفیت قبل زندگی کنید. حتی هر یک از افراد متوسط و کم‌درآمد، حداقل ۵۰ تا ۱۰۰ هزار تومان در ماه هزینه‌ی اضافی و غیرضروری (مثل هزینه‌های فست‌فود، سینما، استخر، ادکلن، شارژ موبایل و…) دارند! حتی اگر به‌شدت وضعیت نابسامانی دارید یا بدهکارید یا درآمد کمی دارید، با ۱ درصد شروع کنید و هرماه ۱ درصد به آن اضافه کنید. چون این کار را به‌آرامی انجام می‌دهید، اصلاً متوجه نخواهید شد و سختی آن را حس نخواهید کرد.

  • ماه اول: ۱ درصد
  • ماه دوم: ۲ درصد
  • ماه سوم: ۳ درصد
  • ماه دهم: ۱۰ درصد

درنتیجه پس از یک سال می‌توانید به پس‌انداز ۱۰ درصد در ماه برسید. قدرت این روش را دست‌کم نگیرید و آن را بی‌اهمیت قلمداد نکنید!

افرادی که در طول دوران کاری خود از جوانی و ابتدای کار تا زمان بازنشستگی همیشه ۱۵ تا ۲۰ درصد درآمد خود را پس‌انداز می‌کنند، به استقلال مالی می‌رسند و ازنظر مالی کاملاً بی‌نیاز خواهند شد.

اگر روش‌های سرمایه‌گذاری را یاد بگیرید، می‌توانید از پس‌اندازتان برای سرمایه‌گذاری استفاده کنید و مبلغ بیشتری به نسبت سود بانکی دریافت کنید. «پس‌انداز» و «سرمایه‌گذاری» کارهایی هستند که همه‌ی ثروتمندان همیشه انجام داده و می‌دهند. اگر بتوانید مقدار پس‌اندازتان را افزایش دهید، می‌توانید سریع‌تر ثروتمند شوید و به ثروت بیشتری برسید. برای این کار، ابتدا باید بتوانید درآمدتان را افزایش دهید که در ادامه به این موضوع می‌پردازیم.

 

استفاده از اصل پارتو برای افزایش درآمد

طبق اصل پارتو، «۸۰ درصد از درآمد ما را ۲۰ درصد از کارمان به وجود می‌آورد.» این اصل برای تمام مشاغل صدق می‌کند. در هر کاری که هستید، کافی است کمی وقت بگذارید و با دقت بررسی و تحقیق کنید تا به آن کارهای بسیار مهم که مولد اصلی درآمد شماست، پی ببرید.

اگر تمام تمرکز و توجهتان را به کارهای مهم که ۲۰ درصد از کارها را شامل می‌شود، بگذارید و بیشترین وقت و انرژی‌تان را برای انجام آن کارها صرف کنید، درآمدتان تا چندین برابر افزایش خواهد یافت و در بدترین حالت، به دو برابر خواهد رسید!

۸۰ درصد سایر کارها ارزش کمتری دارند و وقت‌گیر هستند؛ بنابراین باید از حجم عملیات خود بکاهید و کارهای غیرضروری را حذف کنید یا به‌شدت کاهش دهید و همچنین آن‌ها را به دیگران واگذار کنید. دراین صورت، متوجه خواهید شد که زمان و انرژی زیادی برایتان باقی می‌ماند که می‌توانید برای انجام کارهای مهم از آن استفاده کنید.

 

اهمیت عملکرد در کار

ثروتمندان در شروع کارشان بسیار بیشتر از دیگران کار می‌کنند. بیشتر افراد موفق مالی ۶ روز در هفته و روزانه ۱۰ تا ۱۲ ساعت در حال کار کردن هستند. ۱۰ درصد از برجسته‌ترین افراد پول‌ساز در آمریکا، ۵۰ تا ۶۰ ساعت در هفته کار می‌کنند.

چیزی که از ساعت کاری بسیار مهم‌تر است، هوشمندانه کار کردن و داشتن عملکرد عالی است. در این صورت می‌توانید با کار کمتر در زمان کمتر، بیشترین درآمد را داشته باشید. باید از مغزتان به‌خوبی استفاده کنید و برای آموزش خودتان سرمایه‌گذاری کنید تا به نتیجه‌ی عالی برسید!

امروزه افراد عادی در هر شغلی، با کمتر از ۵۰ درصد ظرفیت خود کار می‌کنند و ۵۰ درصد دیگر با بطالت و اتلاف وقت در رفت‌وآمد، تماس‌های تلفنی شخصی، تأخیر در شروع کار، ترک زودهنگام محل کار، صرف چای و ناهار، صحبت‌های بی‌مورد با دیگران و… تلف می‌شود. این یعنی عملکردی ضعیف و پایین‌تر از نیروی بالقوه! این افراد همیشه درآمد کمی دارند، پیشرفت نمی‌کنند، در معرض اخراج هستند و بااین‌حال، شرایط موجود و دیگران را مقصر می‌دانند! راستی آیا شما حاضرید به چنین کارمندانی حقوق بدهید؟!

تنها حدود ۵ درصد از مردم جهان در دنیای کار امروز واقعاً تمام مدت را کار می‌کنند و عملکرد عالی دارند. این افراد درآمد زیادی دارند و همواره پیشرفت می‌کنند. شما نیز با تلاش و برنامه‌ریزی، تمام ساعات کاری خود را کار کنید و اتلاف وقت نداشته باشید تا درآمدتان را به حداکثر برسانید.

 
نویسنده: فردین محمدی
منبع: موفق‌یار

کانال تلگرام موفق‌یار